studenten in collegezaal

Studenten sociaal werk met ervaringskennis

Een deel van de studenten aan de Academie voor sociaal werk heeft zelf ervaring met jeugdzorg. Het kan dan gaan om een jarenlange betekenisvolle band met een jongerenwerker, het krijgen van begeleiding bij autisme of een behandeling voor een diagnose. Een enkeling was ooit opgenomen in de Yes We Can-kliniek of maakte een Onder Toezicht Stelling (OTS) met uithuisplaatsing mee. Studenten krijgen binnen hun studie de boodschap dat deze ervaringskennis waardevol is voor hun professionele carrière. Het leeratelier Kansrijk met Jeugd doet daar een schepje bovenop en brengt hun visie op goede jeugdzorg voor het voetlicht: wat is helpend en wat moeten professionals juist laten? 

De groepsgesprekken hierover leiden niet alleen tot een inventarisatie van do’s en don’ts  maar werpen een confronterend licht op de reikwijdte van zelfstigma en -mind you!- ervaren stigmatisering binnen de opleiding. 

Samen met de studenten wordt nu een plan van aanpak gemaakt: hoe gaan we docenten en medestudenten bewust maken van hun stigmatiserende gedrag en hoe brengen we de do’s en don’ts in de jeudgzorg onder de aandacht van professionals? Maar daar blijft het niet bij. Studenten sociaal werk worden voortdurend aangezet tot zelfreflectie met als gevolg dat ervaringen en een eventuele diagnose telkens weer de kop opsteken. Het generieke deel van de opleiding bestaat bovendien uit twee blokken Jeugd: studenten buigen zich over fictieve casussen uit de jeugdzorg en verdiepen zich in de rol van jeugdhulpverlener. “Ik had die casus kunnen zijn”, aldus een van de studenten hierover. 


Zo lijkt het alsof er telkens onbedoeld zout in de wond wordt gestrooid. De studenten met ervaringskennis weten elkaar gelukkig te vinden, het delen van ervaringskennis schept een band en lijdt voorzichtig tot gevoelens van emancipatie. Een waardevol bij-effect is dat zij zich aanbieden als buddy voor andere studenten met ervaringskennis. Hun boodschap: zie de blokken over jeugdzorg los van jezelf, zoek elkaar op en ben ervan overtuigd dat jouw ervaringskennis van betekenis is.